Sex a výchova
Kategória: Sex a erotika
Milujeme sa z mnohých dôvodov. Či už z lásky alebo ako aktu zblíženia, spojenia dvoch ľudských tiel. Tým základným dôvodom, ktorý nám vlastne dala príroda od počiatku ľudstva, je udržanie ľudského rodu, teda vznik rodiny a počatie nových potomkov. Je pravda, že sami niekedy robíme opak, či inokedy tomu aj bránime. Aby mohli mať ľudia deti, mali by mať s ich výchovou vopred určité skúsenosti a vedomosti.
Téma sexu v komunikácii vo výchove
Dieťa po narodení si samo nesie mnohé z toho, čo bude v živote potrebovať. Je tu aj dosť veľká nadstavba, ktorú sa musí učiť od prvých krôčikov až po starobu. Deti a mládež sa učia variť, robiť ručné domáce práce, ale o rodine a o medziľudských vzťahoch, vrátane sexu, sa toho dozvedia veľmi málo. Hlavným predmetom v škole je predsa fyzika, matematika, slovenský jazyk a cudzie jazyky, ale morálka, zodpovednosť, rodinné vzťahy, psychológia rodiny, sú len okrajovou záležitosťou. Naučíme sa riadiť auto, ale riadiť rodinu nás nikto neučí, to sa učíme systémom pokusov a chýb sami. Je výhodou, ak sme mali rodičov, ktorí si toto uvedomovali a čiastočne nám rodinnou výchovou a hlavne praxou ukázali, ako sa veci dejú. Dnešná zaneprázdnenosť rodičov ukazuje, že internet a ulica nie sú tým správnym učiteľom života.
Hanblivosť
Deti si do určitého veku neuvedomujú svoje telo ako schránku svojej osobnosti. Čo je vlastne hanba? Ide o vlastnosť prirodzenú alebo vnútenú? Keď hovoríme o sexe, tak máme na mysli najprv hanbu z nahoty. Je to naša obrana pred pohľadmi ostatných ľudí? Pocit hanby je len ľudská vlastnosť, žiadny iný živočích ju nemá, prečo ju máme my? Ľudstvo má oproti iným živočíchom jednu vec, a to rozum. Bohužiaľ s rozumom prichádza aj túžba po majetku, ovládať ostatných a pod.
Je preto asi filozofickou otázkou, či je hanba taká stará, ako ľudstvo samotné, kedy sa začali zahaľovať? Veď ľudia sa nezačali obliekať preto, že by sa hanbili, ale preto, že im bola zima. Kto na to mal, tak sa zahaľoval a kto bol chudobný, zostal nahý. Reč v dávnych časoch nemohla obsiahnuť všetky ľudské pohnútky a pocity. Stačil však krátky pohľad aby sme videli, aký bol muž v kožušinách veľký lovec a koľkým ženám vede zaistiť kožušiny k obliekaniu. Ľudia žili v rôznych klimatických podmienkach, preto tam, kde bola zima sa ľudia obliekali a kde bolo teplo, zostávali nahí. Hanba teda nie je jednou z ľudských vlastností, ale vznikla v dôsledku ľudskej potreby. Preto porekadlo „šaty robia človeka“ je len čiastočná pravda. Pocit hanby postupne mizne, keď sa človek dostane k iným, rovnako nahým ľuďom, a to určite v prípade rovnakého pohlavia a neskôr aj toho opačného.
Hanba ako spoločenská povinnosť
Niektoré spoločnosti a kultúry išli tak ďaleko, že pocit hanby sa stal súčasťou ich ideológie a to platí aj dodnes. Nahota je vo väčšine krajín sveta tabu a už vôbec nehovoríme o sexe. Bohužiaľ aj v tomto je naša oficiálna kultúra v SR stále pozadu a my môžeme preto len súhlasiť s piesňou, že "stredovek stále trvá".
Hanba z vlastného tela
Mnoho ľudí, najmä žien, sa nehanbí ani tak preto, že by boli nahé, ale nevedia oceniť výzor vlastného tela. Ide o pocit zahanbenia pred vlastnou nedostatočnosťou, tvarmi a inými nedostatkami. Týka sa to najmä nevyrovnaných žien, pretože si neuvedomujú, že pri pravej láske nevadí, či má človek nejaké to kilo navyše. Dôležité sú iné kritériá a hodnoty. Ide však bohužiaľ o aktuálny trend, že pri dnešných vzťahoch, najmä mladých ľudí, je dôležitá estetika. A to je práve dôsledok nedostatočnej spoločenskej a rodinnej výchovy, pretože deti nevychovávajú rozumní ľudia, ale reklama a potreby trhu. Vyvárajú falošný kult dokonalých osobností a najmä dievčatá potom hľadajú ideál v štíhlosti a doslova chudosti, čo ich niekedy privedie na okraj skazy v podobe bulímie či anorexie.
Hanba z vlastného správania
Pocit hanby môže mať formu trémy, kedy sa hanbíme vystúpiť pred väčšou verejnosťou. Dievča sa môže hanbiť za to, že je ešte pannou alebo si myslí, že je veľmi neskúsená. Na druhej strane by si mladíci mali siahnuť do svedomia, ktorí vlastnú hanbu skrývajú za veľká slová či "hrdinské". Aj dospelý človek sa môže hanbiť, napríklad po dlhodobej sexuálnej absencii alebo po ukončení zväzku, v ktorom nezískal potrebné skúsenosti od svojej sexuálne chladnej ženy. Pocit hanby zo sexuálnych nedostatkov môžu prekonať aj potravinové doplnky, akým je potrebný MerliX, ktorý je založený na prírodnej báze a podporí muža v oblastiach, kde si pripadá slabý.
Keď hanbu neprekonáme, nikdy sa nebudeme vedieť skutočne milovať a súložiť. Rodinná výchova, a tým aj príprava na sex a manželstvo, je v našom školstve stavaná až na druhú či tretiu koľaj. Deti málokedy získavajú odborné poznatky od svojich rodičov, ktorí sú väčšinou zaneprázdnení prácou a myslia si, že zabezpečenie rodiny spočíva v dostatku financií. To samozrejme pravda nie je, ale ťažko im to tu na pár riadkoch vyhovorím.
Tá naša mládež je skazená
Starší ľudia síce hromžia na mládež, že je nevychovaná, ale tým to končí. Častokrát však zabúdajú, že aj oni boli v puberte pre vtedajšiu staršiu generáciu zlou mládežou. To je však kolobeh života a striedanie generácií. Dnes je však doba všeobecne uvoľnenejšia a mládež to plnou mierou využíva. Namiesto, aby sa poctivo pripravovali na svoj budúci život, hľadajú len zábavu. Mladí majú svoje vzory a len ťažko odolávajú všetkým zvodom sladkého života. Popierajú hodnoty rodičov a učiteľov považujú za svojich nepriateľov, prípadne šašov, z ktorých si môžu robiť srandu.
Sociálne siete a internet
Význam sociálnych sietí a internetu pre mladých ľudí si staršia generácia asi ani neuvedomuje. Ešte šťastie, že nemožno cez sociálnu sieť otehotnieť. Lenže internet je zradný, môže byť na jednej strane priateľom, na druhej nepriateľom. A kde je hranica? Sú tu stránky, ktoré skutočne majú vysokú úroveň, hovoria o sexe a rodinnom živote otvorene, až niekedy bez zábran. Na druhej strane je svet bez starostí, plný pohody. Asi je jasné, kam sa mládež prikloní. Internet, televízia, časopisy, to všetko je svet pre módu, kozmetiku, krásu tela, žúry a párty, alkohol, drogy, voľný sex ... a sme u toho hlavného. K sexu pristupuje mládež voľne, chlapci sa vsadia, ktorú kto pripraví o panenstvo, alebo len "pomilujú". Elegancia, takt a váženie si druhého im chýba, o to viac sú energickejší. Na druhú stranu si povedzme, že existovali časy, keď dievča, ktoré nebolo do 20 rokov matkou, bolo nejaké "divné".
Kamarát alebo perspektívny manžel
Teraz sa zameriame na dievčatá, pretože tie sú relatívne vo väčšom nebezpečenstve z nevydareného manželstva. Dievčatá ľahko oklame zrak a na statnej postave rebela vidia toho najlepšieho manžela. Síce sa to rýmuje, ale nemusí to vždy platiť. Kritéria, ktoré oddeľujú kamaráta od manžela môžu byť náročnejšie. Kedy si ich ale žena uvedomí a určí? V 20, 30 či 40 rokoch? Dokonca sú prípady, že ani v 60 to nevie. Stáva sa, že žena si vyberá stále rovnakých partnerov a potom tvrdia, že všetci muži sú rovnakí. Preto ten problém nemusí byť zákonite v mužoch, ale v jej výbere. Lenže, ako má na to úbohé dievča zistiť, keď sa okolo nej točí toľko pánov, ktorí jej chcú zniesť modré z neba? A to je práve problém chýbajúcej výchovy. Ženu v období detstva pripravuje na manželský a sexuálny život väčšinou jej matka, ale keď zistíme, aké má skúsenosti ona, predpoklady na to nemá každá.
Výchova v budúcnosti
Ako bude výchova vyzerať v budúcnosti, až sa do veku "učiteľov" dostane súčasná mládež, to si nedokážeme predstaviť. Zatiaľ to ale vyzerá tak, že sa z Európy stane multikultúrna spoločnosť, kedy aj krehké vzťahy vypestované v našej tisícročnej kultúre padnú. Mladí úplne bez výchovného dohľadu vždy radšej siahnu po tom, čo im bude vyhovovať najlepšie, teda pôjdu takzvane cestou najmenšieho odporu. Potom sa tiež môže ľahko stať, že ich osloví pre nich doteraz neznáma filozofia alebo priamo náboženstvo a Európa sa zmení úplne. To už potom nie je len pedagogický problém, ale politický.
Stále menej sa v spoločnosti hovorí o intímnych problémoch a niektorí sa za nich hanbia. Jedná sa pritom o záležitosť, ktorú dnes už dokážu vyliečiť prírodné prípravky, ako je MerliX.
Diskusia
henntenn
05. 06. 2018
Nemôžem súhlasiť, človek môže niekedy robiť čo chce, ale akonáhle sa dieťa dostane do kolektívu prestane mať rodič nad niektorými vecami kontrolu... Áno súhlasím, že najdôležitejší je dialóg, ale treba si uvedomiť, že ani rodič nie je boh a dieťa formuje aj spoločnosť a jeho okolie.
jarkaB
30. 05. 2018
a sa čudujete ked sa rodicia nahanaju za peniazmi a ani nevedia ze im doma dieta rastie...
ondrej
28. 04. 2018
pravda
jan
26. 04. 2018
pri tom co vsetko vidia v telke je to uz asi zbytocne... zvratena doba