Prevencia prostaty
Kategória: Zdravie a erekcia
Prostata je orgán malej veľkosti, ktorý sa nachádza medzi močovým mechúrom a panvovým dnom. Muži dôležitosť prostaty berú na ľahkú váhu a nevenujú jej výraznú pozornosť. Zlom nastane až v momente, keď sa začnú objavovať prvé zdravotné problémy. Komplikácie prichádzajú vo veku, kedy sa presiahne veková hranica 40 či 50 rokov. V bezpečí však nie sú ani mladší muži, pretože pomalé zväčšovanie prostaty nastáva aj u mužov po 30tke.
Prostata má výrazný vplyv na potenciu, plodnosť, ale aj libido. Problémy sa prejavujú najmä pri močení, v podobe prerušovaného alebo častého močenia.
Problémy s prostatou
Po 40. roku života muža sa začínajú prvé problémy s prostatou a zníženie hladiny testosterónu. Prostata súvisí aj s ejakulátom a tieto faktory vplývajú zároveň aj na plodnosť. Prostata vytvára prostatický sekrét, ktorý je súčasťou ejakulátu a pomáha spermiám v ich putovaní za vajíčkom. Ovplyvnenie pohyblivosti spermií má výrazný vplyv na oplodnenie. Prostata zároveň uzatvára semenné kanáliky počas ejakulácie, aby sa ejakulát nedostal do močového mechúra. Pre správne fungovanie prostaty tak musí byť jej zdravotný stav v 100 % kondícii.
Najčastejšími zdravotnými komplikáciami prostaty sú:
Karcinóm prostaty – rakovina prostaty v pokročilom štádiu môže ohroziť mužskú plodnosť a prejavuje sa zväčšením prostaty.
Prostatitída – zápal prostaty, ktorý sa prejavuje v akútnej alebo chronickej podobe. Vzniká najčastejšie v dôsledku bakteriálnej infekcie a prejavuje sa pálením pri močení a horúčkou.
Benígna hyperplázia prostaty – vzniká na nezhubnom podklade, pri ktorom dochádza k zväčšeniu časti tkaniva prostaty v dôsledku zvýšenej hladiny dihydrotestosterónu.
Príčiny ovplyvňujúce prostatu
Na zdravotný stav prostaty vplýva viacero faktorov, ktoré sú buď prirodzeným prvkom vo vývoji alebo súvisia s nesprávnou životosprávou. Niektoré z nich možno ovplyvniť viac, iné zas menej.
Vek je významným činiteľom pre stav prostaty, ktorý nie je možné veľmi ovplyvniť. Stúpajúci vek zvyšuje pravdepodobnosť zväčšenia či zápalu prostaty. Najrizikovejšou skupinou sú muži po 50tke. Pod vplyvom genetiky a dedičnosti sa prvé príznaky môžu objaviť aj skôr. Ak sa vo vašej rodine u mužských príslušníkov vyskytol podobný problém, mali by ste preventívne prehliadky absolvovať častejšie.
Životný štýl je faktor, ktorý môžete výrazne ovplyvniť. Patrí sem nezdravé stravovanie v podobe ťažkých a mastných jedál, fajčenie, časté požívanie alkoholických nápojov a málo pohybu. Tieto činitele majú vplyv na potenciálny zápal prostaty alebo zväčšenie prostaty a sťažujú celkovo sexuálny život.
Infekcie ovplyvňujú stav prostaty a ich pôvodcom sú bakteriálne infekcie. Tie sa môžu dostať do prostaty z močových ciest alebo inej časti pohlavnej sústavy.
Strava a lieky sa odrážajú na zdravotnom stave vašej prostaty. Problémom sú hlavne jedlá, ktoré obsahujú množstvo tuku, soli a cukru. Nadmerná konzumácia tmavého mäsa a požívanie alkoholických nápojov predstavujú ďalšie neprijateľné faktory. Rizikové sú aj lieky, ktoré ovplyvňujú stav hormónov v tele.
Základom je prevencia
Prevencia predstavuje základný pilier dobrého zdravotného stavu a to nie len prostaty. Platí to celkovo pre ľudský organizmus a všetky jeho orgány. Preventívne opatrenia nebudú nijako výrazne obmedzovať váš život a dopomôžu k lepšiemu fungovaniu prostaty.
Vyšetrenia sú alfou a omegou v prevencii. Preventívne prehliadky sa vykonávajú u urológa. Každé dva roky by sa jej mali zúčastniť muži po 40tke, páni po 50tke aj častejšie. Pohmatom konečníka sa tak dá odhaliť začínajúca hyperplázia prostaty a iné ochorenia.
Potraviny majú taktiež veľký vplyv na zdravotný stav prostaty. Niektoré je vhodné zahrnúť do jedálnička v rámci prevencie. Patrí sem bobuľovité ovocie, ako čučoriedky, brusnice, černice, maliny, jahody alebo aj listová zelenina, paradajky, tekvicové semená a brokolica.
Pravidelné cvičenie a pohyb by sa mali stať súčasťou vášho životného štýlu. Ideálny je intenzívnejší beh, chôdza alebo plávanie. Bicykel neodporúčam, pretože tlačí na panvové dno a to prostate neprospieva. Účinné je napríklad cvičenie svalstva panvového dna alebo Kegelove cviky.
Medzi prevenciu patrí aj užívanie látok z rastlinných zdrojov, napríklad Serenoa plazivá. Nachádza sa vo výživovom doplnku MerliX Senior, ktorý okrem zlepšenia sexuálneho zdravia môže slúžiť aj ako prevencia pohlavného zdravia muža.