Ako s partnerom komunikovať o sexe
Kategória: Vzťahy
Vzájomná komunikácia je jednou zo základných podmienok partnerského života. Bez nej by vlastne žiadny zväzok nedospel k naplneniu. Formy komunikácie sú ale rôzne, od písania papierikov, posielania SMS a mailov, dávania rád, pokynov, príkazov, až po diskusiu k nejakému problému a to niekedy aj za účasti svedkov, väčšinou svokry. Tie sa podľa literatúry, ale aj skúseností, často a rady zúčastňujú takýchto porád, aby "náhodou" ich potomok nebol nejako ukrátený na svojich právach alebo sa mu nepridávali povinnosti. To samozrejme nikdy vývoju partnerských vzťahov neprospieva. A hádky len pripomenieme, pretože to už komunikácia nie je, to je slovný súboj.
Do partnerského, či skôr sexuálneho, života vstupujeme každý s nejakými skúsenosťami, od nuly po, dajme tomu, stovku. Je skrátka zvyčajne len jeden vzťah pre získanie prvých skúseností a to ten prvý pri strate panenstva či panictva. Ostatné potom už nadväzujú, či už kladne, alebo tiež záporne. Partnerovi by sme mali niečo o svojich skúsenostiach povedať, aby mohol trebárs v sexe vymýšľať aj niečo nové. Lenže mlčíme a sex prebehne podľa schémy vyzlečenia, orál a koitus. Muž sa oblečie a žena väčšinou zostane bez vyvrcholenia niekde na pol cesty.
Spôsoby komunikácie o sexe
Pokiaľ ide o komunikáciu o sexe, sú tu štyri spôsoby a to bežne, v čase pred sexom, pri ňom a po ňom. O sexe sa môžeme baviť kedykoľvek a tým nemyslíme len rôzne narážky či spomienky, ale môžeme sa baviť napríklad pri sledovaní televízie, túlaní po internete, v aute atď. Vtedy asi neriešime závažné problémy, ale môžeme spomenúť, keď niečo vidíme, že by toto bolo pekné, čo hovorila kamarátka alebo kamarát a podobne. Do týchto rozhovorov možno zapojiť aj dobrých známych, ale nie rodinu.
Komunikácia pred sexom
Pred sexom by malo už dochádzať k vážnejším rozhodnutiam. Ide napríklad o to, kde sa budeme milovať a ako, čo by si kto prial použiť napríklad za pomôcky a podobne. Je dobré si dať pohárik alkoholu, aby sa uvoľnila myseľ. Je tiež pravda, že trochu relaxu a rozprávanie o očakávanom sexe môže pôsobiť aj ako milá a už vzrušujúca predohra. Chce sa to pohrať trochu aj so slovíčkami. Ale bavme sa s úsmevom, bez akýchkoľvek narážok a všetkého, čo by sa mohlo partnera nemilo dotknúť. Je preto neprípustné pripomínať partnerovi určité nezdary a zaváhania.
Komunikácia pri sexe
Určité druhy sexu nevyžadujú žiadnu komunikáciu. To keď sa trebárs pár rozhodne jedného z nich pripútať a nechať všetko na druhom. Ale k určitému odovzdávaniu myšlienok, povelov alebo želaní by malo dochádzať. Sú totiž jednou z ukážok, že sa druhému niečo páči alebo nepáči a že mu ide o to si sex užiť. Typická maska "mŕtveho chrobáka" je síce milá, ale nie pravidelne. Takže slovíčka, ktoré zaznejú, môžu byť: "Otoč sa, hlbšie, pritlač, neprestávaj," a podobne.
Komunikácia po sexe
Po skončení sexu veľa ľudí zaspáva, niektoré ženy sa idú umyť, ale predsa len by malo zaznieť napríklad len krátke zhrnutie - úžasné, to si musíme zopakovať atď. O sexe sa potom môžeme pobaviť aj pri raňajkách, ak jeme vo dvojici.
Ak sa budeme baviť o sexe, určite si mnohé veci ujasníme, čo by sa malo odraziť na spokojnom spoločnom súžití. Veľkým problémom je ustupovanie. Keď už jeden z partnerov prejaví nejaké prianie, malo by sa mu splniť. Bohužiaľ sa to často nestáva a tak ženy nedochádzajú k orgazmu, manželky odmietajú sex pre určité nedostatky vo vzťahu či nesplnené "úlohy" manžela. Ak sa však bude k sexu pristupovať ako k dovolenke, kedy hodíme všetky denné starosti za hlavu a myslíme len na uspokojenie partnera a svojho, budeme v živote oveľa spokojnejší.
Dôležité je komunikovať aj o intímnom zdraví a ak sa necítia vaše intímne partie v najlepšej kondícii, môžete im pomôcť prírodným doplnkom stravy MerliX.